<< Pholiota scamba, pripognjeni luskinar | Gobe | Pholiota squarrosa, hrapavi luskinar >>
Pholióta spumósa (Fr.) Singer (1948)
Rod: Pholiota - luskinarji
ZNAČILNOST: spada med gniloživke (saprofite), ki se prehranjujejo z lesnimi ostanki; gobe so izkoristile prakso mulčenja robov cest in parkov z lesnimi sekanci, ki so tudi njihova hrana.
KLOBUK: velikosti 3-8 cm, do 5 mm debel, močno lepljiv, polkrožne do široko stožčaste oblike, s topo grbico, v starosti se zravna, rob je včasih valovit; barva klobuka je limonino rumene barve z rjavo oranžnim osredjem, s podobno obarvanimi vlakni, ki segajo navzven do bledo rumenega roba.
TROSOVNICA: lističi so gosti, ob betu odrezani, sprva smetanasto rumene, nato bledo rumenkaste barve, z vmesnimi lamelami, na pritisk se obarvanajo rjavo, v starosti so rjavkastih barv.
BET: 2-8 x 0.5-1 cm, valjast, sprva poln, v starosti votel, v dnišču nekoliko razširjen; površina beta je fino vlaknata, na vrhu kremno rumene, v dnišču rdečkasto rjave barve. Na prerezu je bet rjavo rumene barve.
MESO: svetlo rumene barve, nevtralnega vonja in nekoliko grenkega okusa.
TROSI: 6-8 x 4-5 µm, elipsoidni, gladki, debelostenski, trosni prah je tobačno rjave barve.
RASTIŠČE: rastejo od poletja do jeseni v iglastem gozdu, večinoma na tleh, redkeje na lesu iglavcev, tudi na kupih žagovine in sekancih; ni pogosta goba.
Čas rasti: -VII-IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: nekoliko so mu podobne naslednje gobe: Pholiota carbonaria, ogljeni luskinar, Pholiota mixta, citronasti luskinar, Hypholoma fasciculare, navadna žveplenjača in Agrocybe praecox, rana njivnica.
Foto: Blaž Jenko.
SINONIMI: Agaricus spumosus Fr. (1821), Dryophila spumosa (Fr.) Quél. (1886), Flammula spumosa (Fr.) P. Kumm. (1871), Flammula spumosa var. unicolor Peck (1913), Gymnopilus spumosus (Fr.) Murrill (1912), Naucoria spumosa (Fr.) Henn. (1898), Pholiota spumosa var. amara Weholt (1984), Pholiota spumosa var. chrysocystidiophora Singer (1969), Pholiota spumosa var. crassitunica Singer (1969), Pholiotina spumosa (Fr.) Singer (1951)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2119